Chcesz zarobić na Facebooku? Dowiedz się jak!


Facebook – złodziej czasu

Według raportu It’s a Social World przygotowanego przez comScore, Facebook pochłania najwięcej naszego czasu spośród wszystkich innych serwisów społecznościowych. W październiku 2011 roku Internauci poświęcili średnio 75% czasu w sieci na aktywność na Facebooku, potocznie zwanym fejsem. Polska zajmuje 23. miejsce w zestawieniu najliczniej reprezentowanych krajów, wyprzedzając m.in. Japonię, Holandię, Rosję, Czechy i Ukrainę.

Czy Facebook stał się drugim Internetem?

Tak. Skoro Polacy są uzależnieni od fejsa, ...zarób na tym! Facebook stał się spersonalizowaną pigułką Internetu. To jego użytkownicy decydują, jakie treści chcą oglądać na swoich wall’ach, stając się fanami wybranych FanPage’y. Internet stacjonarny to nie wszystko! Na całym świecie 300 milionów użytkowników korzysta z mobilnej wersji serwisu społecznościowego Marka Zuckerberg’a. Te wszystkie profity sprawiają, że stajemy się nieświadomymi niewolnikami fejsa. Jak na tym zarobić?

Facebook, podobnie jak portale czy też bazy mailingowe, umożliwia dotarcie do wyselekcjonowanych grup odbiorców. Reklama na fejsie to nie tylko małe boksy zwane SocialAd’ami, widoczne w prawej części portalu, czy też w galerii zdjęć, ale również wszelkiego rodzaju aktywności na FanPage’ach. Większość postów widocznych na tablicach Fan Page’y to wpisy zamieszczane przez administratorów. Ilu Polaków posiada własny FanPage?

Według badania Fanpage Trends, przygotowanego przez SmartNet Research & Solutions, liczbę polskich FanPage’y lubianych przez co najmniej 50 fanów oszacowano na ok. 62 tyś. FanPage’y z większą liczbą fanów, powyżej 1500 osób, jest zdecydowanie mniej - ok 8 tyś.

Masz FanPage’a? Masz fanów? Jeśli tak, oznacza to, że masz własne medium, dzięki któremu możesz zarabiać na reklamach – tak jak na stronie internetowej.

Jak stworzyć własny FanPage?

Nie ma nic prostszego! To działka e-biznesu dostępna dla każdego. Każdy zarejestrowany użytkownik Facebook’a posiada możliwość założenia własnego FanPage’a.

Jaką wybrać tematykę? Na to pytanie składa się wiele czynników, które mają wpływ na efekt końcowy. Przede wszystkim podejmij taką tematykę, która jest bliska Twoim upodobaniom. To Ty codziennie będziesz dostarczał rozrywki lub ciekawych informacji swoim fanom w formie treści, linków lub zdjęć. Wybierz temat skierowany do osób, które wykazują się największą aktywnością. Możesz skorzystać z ogólnodostępnych badań w Internecie, np. publikacji dostępnych na fejsik.pl.

Najważniejsza jest jednak tematyka społeczna FanPage’a, która będzie tematyką bardzo masową, a zarazem "chwytającą za serce" związana np. z:

- relacjami damsko-męskimi,
- lubię/nie lubię/kocham czyli emocjami,
- bieżącymi wydarzeniami,
- pragnieniami,
- marzeniami.

Chwytliwa nazwa to połowa sukcesu

Bardzo ważna jest również nazwa FanPage’a. Zweryfikuj dokładnie upodobania grupy docelowej, do której chcesz kierować swojego FanPage’a. Przykładowo, jeżeli Twoją grupą są kobiety, nazwij FanPage’a – "Uwielbiam buty". Możesz również wykorzystywać siłę memów internetowych, np. Kot Pacz, FanPage: "Jesteś obiektem moich paczeń". Tematyka FanPage’a jest bardzo ogólna, może ona być kierowana zarówno do mężczyzn jak i kobiet. Na pewno zrezygnuj z wulgaryzmów w nazwie FanPage’a. Takiego typu stronami fanowskimi Klienci nie będą zainteresowani ze względu na wizerunek swojej marki.
Promocja FanPage, czyli jak pozyskać fanów
Po pierwsze zrezygnuj z ofert kupna fanów dostępnych na allegro. Dlaczego? Niestety większość oferowanych fanów jest sztucznie pozyskiwana przez różnego rodzaju aplikacje. Jakość tych fanów jest bardzo niska, a to wiąże się z ich małą aktywnością i szybkim odpływem z Twojego Fanpage’a. Etyczne pozyskiwanie fanów odbije się dużym efektem w trackie monetyzacji Fanpage’a. Oto kilka sposobów na efektywne i etyczne pozyskanie fanów:

1) Zaproś znajomych. Zacznij od zasugerowania wszystkim swoim znajomym strony, możesz również stworzyć wydarzenie w związku z założeniem FanPage’a i poprosić o "lajkowanie".

2) Niskobudżetowa kampania w ramach reklam SocialAds. Dzięki odpowiedniemu zawężeniu emisji kampanii do optymalnych grup odbiorców, możesz dotrzeć do fana już za 6gr. Dobre praktyki dotyczące tworzenia reklam znajdziesz w Centrum pomocy Facebook.

3) Lajk na zewnętrznych nośnikach. Masz własną witrynę? Zamieść na niej "lajka" swojego FanPage’a. Masz bazę mailingową? Wyślij newsletter z przekierowaniem do FanPage’a. Zachęcaj swoich użytkowników do lajkowania oferując nawet najdrobniejsze gifty, np. zniżki w sklepie albo krótkoterminowy dostęp do płatnych treści.

Potęga virala

Darmową metodą na pozyskanie bardzo dużej ilości fanów jest zdobywanie ich poprzez zasięg wirusowy (od słowa viral, czyli wirus). Im lepszej jakości treści będziesz publikował, a tym samym zbierał "udostępnienia" oraz "lajki", tym częściej znajomi Twoich znajomych będą to widzieli. Duża część z nich zainteresuje się Twoim FanPage’m i "zalajkuje" go, aby dostać od Ciebie kolejną porcję informacji. Dlatego nie zapominaj o codziennej komunikacji z fanami dodając posty. Prezentowane treści muszą być spójne z tematyką, wtedy masz pewność, że spotkają się z pozytywnym odzewem wśród fanów. Atrakcyjność postów określisz po ilości "lajków" i "udostępnień", czy też komentarzy. Nie bój się nawoływać użytkowników do "udostępniania" i "lajkowania". Zaangażuj fanów, tak aby wejść z nimi w interakcje. Zorganizuj akcję "Wybieramy zdjęcie profilowe strony", prosząc swoich fanów o przesłanie zdjęć na dedykowany adres email.
W ten sposób dajesz im poczucie tego, że liczysz się z ich zdaniem.

FanPage: "Jestem kobietą i lubię strzelać fochy"

Post został zamieszczony w momencie, kiedy FanPage posiadał niespełna 6000 fanów. Treść posta jest idealnie dopasowana do fanów - kobiet. Odwołuje się do relacji damsko-męskich, a konkretnie do kłamstw najczęściej używanych przez kobiety w stosunku do mężczyzn. Wyniki? 45% fanów kliknęło "Lubię to" !!! Post zanotował 613 udostępnień, 254 komentarze. W ten sposób administrator FanPage’a pozyskał ok. 500 nowych fanów!

FanPage: "Kocham buty i torebki"

Kolejne potwierdzenie reguły: posty powiązane z tematyką FanPage’a spotykają się z pozytywnym odzewem wśród fanów! Ok. 4300 lajków, 128 udostępnień, 264 komentarzy.

Pamiętaj! Twoim celem jest generowanie treści, które staną się viralem – co oznacza, że każdy będzie chciał go udostępnić dalej!
Masz już FanPage’a, aktywnych fanów, czas więc rozpocząć jego monetyzację. Jak to zrobić i nie stracić fanów?

Absolutnie nie rezygnuj z normalnej komunikacji z fanami. Twoja aktywność powinna być na tym samym poziomie. Wybierając kampanie pamiętaj o upodobaniach swoich fanów. Jeśli prowadzisz FanPage’a motoryzacyjnego nie zamieszczaj na nim kampanii promujących produkty kosmetyczne dla kobiet. Znajdź w sieci zdjęcie, podobne do tych, które wcześniej otrzymały największą ilość "lajków"/"udostępnień". Dodaj treść i link, który umożliwi śledzenie akcji fana po kliknięciu w niego. W ten sposób partner, za pośrednictwem którego będziesz emitował kampanie, będzie w stanie określić jego efektywność oraz wypłacić Tobie należne środki.

Skracaj linki afiliacyjne z NetSales przez popularne "skracacze" linków np. tinyurl.com. Dużo ładniej będzie wyglądać link widoczny "tinyurl.com/najmodniejsza-sukienka-lata" niż "server.netsales.pl/12/CD1/414"! Wzbudzi on na pewno większą wiarygodność wśród Twoich fanów.

Zamieszczając posta reklamowego, nie zwracaj się bezosobowo. Twój post nie może być "sztywną" treścią reklamową. Nawiąż do swoich doświadczeń związanych z promowanym produktem. Przykładowo: promujesz kampanię, której celem jest pobranie zniżki: "Cześć dziewczyny! Dziś odkryłam kolejne zniżki :) Tym razem -25% na wszystkie ciuchy. Pod tym adresem .... są dostępne!"

Śmiało możesz sobie pozwolić na dodawanie postów reklamowych rozliczanych w modelu efektywnościowym kilka razy dziennie.

Mała podpowiedź: Według analizy przeprowadzonej za pomocą systemu Napoleon, użytkownicy fejsa najczęściej klikają w łapkę z kciukiem do góry o godzinie 10. Być może dlatego, że jest to pora, gdy po przyjściu do pracy uporali się z podstawowymi obowiązkami i mają chwilkę oddechu. Natomiast o godzinie 20. pojawia się najwięcej komentarzy.
Przykłady postów reklamowych

FanPage: "Jestem kobietą i lubię strzelać fochy" Post reklamowy dla Answear’a, akcja: "Zapisy na melisy". Na przykładzie załączony został kolejny post w ramach tej samej kampanii - post przypominający fanom o zapisach. Aby skłonić fanów do szybkiej akcji, administrator w treści wspomniał o ograniczonej ilości zapisów.

FanPage: "Uwielbiam się przytulać". Post reklamowy dla jednego z brandów zakupów grupowych - HappyDay.

FanPage: "Motoryzacja", post reklamowy dla marki samochodowej Volvo. Akcją w kampanii był zapis na jazdę próbną. Idealnie dopasowana kampania pod tematykę FanPage’a - fani motoryzacji otrzymali post przekierowujący do strony Volvo, na której mogli zapisać się na bezpłatną jazdę próbną. Konwersja z klików na zapis – 38%!
Jak dobierać programy afiliacyjne na swój FanPage?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Musisz przede wszystkim testować, testować i jeszcze raz testować, co Twoim fanom najlepiej się podoba spośród programów dostępnych w NetSales. Stąd dobrze jest mieć FanPage jak najbardziej ogólny tematycznie, bo wiele różnych programów można przetestować. Jeżeli zawęzisz swoją grupę wyłącznie do fanów, np. jazzu to prawdopodobnie niewiele będziesz mógł promować tam poza:

- płytami CD,
- książkami,
- sprzętem audio,
- koncertami.

Dlaczego? Osoby te są fanami jazzu, dlatego interesuje je wszystko co dotyczy wyłącznie tej kategorii. Nie sprzedasz im kursu języka angielskiego, czy nowego abonamentu telefonicznego.
Jak rozpocząć promocję programów NetSales na własnym FanPage’u?

Zacznij od rejestracji FanPage w nowym produkcie sieci afiliacyjnej NetSales - SocialShare, zajmującym się właśnie reklamą na FanPage’ach w formie dedykowanych postów. Dzięki temu będziemy znać tematykę oraz zasięg (ilość fanów), co umożliwi nam sugerowanie dopasowanych programów, aby zysk z reklam był jak największy. Program możesz również wybrać samemu spośród listy programów dostępnych w panelu Wydawcy NetSales. Następnie skontaktuj się ze swoim opiekunem, który przekaże Ci unikalny adres URL, którym podlinkujesz dodawany post na FanPage’u. Podstawowym modelem sprzedaży reklamy na Twoim FanPage’u będzie CPP (Cost Per Post) , czyli opłata za wyemitowane posty (wyłącznie tematyczne) na Twoim FanPage’u. Opłata będzie zależeć m.in. od kategorii FanPage'a oraz ilości fanów. Naszym podstawowym celem jest ochrona Twoich fanów przed niechcianą reklamą i spamem, dlatego reklamy dopuszczone do emisji będą dopasowane tematycznie do FanPage’y. To również uchroni Cię przed ewentualnym zablokowaniem przez Facebook’a. Ile na tym zarobię?

To z pewnością najważniejsze dla Ciebie pytanie. Otóż nie ma ani dolnej, ani górnej granicy zarobków. Właściciele kilku FanPage’y o łącznej wielkości 300-400k fanów zarabiają w NetSales nawet po 40 000-50 000zł miesięcznie! Wszystko zależy od Twojej aktywności, komunikacji z fanami, która sprawi, że przekonasz ich do dokonania danej akcji w kampanii oraz najważniejsze - nieustannego zwiększania potencjału Twoich FanPage’y. FanPage mają konwersję podobną, a czasem nawet wyższą niż mailing, dlatego przy odrobinie poświęconego czasu może stać się Twoim głównym źródłem dochodów.

Pamiętaj jednak, że pierwsze miesiące to ciężka praca nad rozbudowaniem tego FanPage’a, zaangażowaniem fanów, testowaniem jakie przekazy na Twoich fanów działają najlepiej.

Jeżeli Twój FanPage będzie atrakcyjny jakościowo i skierowany do ciekawej grupy docelowej, spodziewaj się zamówienia od nas na reklamę rozliczaną za ilość dodanych postów – czyli najbardziej opłacalną dla Ciebie, ponieważ nie jesteś uzależniony od jej efektywności.
Zapraszamy do rejestracji swojego FanPage’a w produkcie SocialShare zajmującego się reklamą na FanPage w formie dedykowanych postów.