Ile możesz zarobić jako wydawca i co zrobić, żeby zarobić jeszcze więcej


O tym, że zarabianie w sieci to nie bajka, przekonują głośne success stories sprytnych wydawców. Jedną z nich jest historia Michała Szafrańskiego, blogera, który dzięki udziałowi w programie partnerskim prowadzonym przez sieć afiliacyjną w ciągu 8 dni zarobił 69 000 zł. Szafrański na swojej stronie „Jak oszczędzać pieniądze” opublikował rzetelną i wnikliwą analizę lokaty – a z linku do rejestracji, który umieścił, otwarte zostały 1153 lokaty. Nie każdy od razu zarobi taką kwotę, ale na dobrze prowadzonej afiliacji można atrakcyjnie zarobić – co najmniej jak za etat.

Ile możesz zarobić jako wydawca?

Wszystko zależy od tego, jakie posiadasz doświadczenie, czy umiejętnie dobrałeś kampanie do miejsca i sposobu ich emisji, czy kreacje, które wykorzystujesz są atrakcyjne dla użytkowników, czy na proponowaną przez Ciebie ofertę jest popyt na rynku. Poniżej znajdziesz średnie stawki dla programów partnerskich w NetSales:

0,50 zł za pozyskanie unikalnego użytkownika dla sprzedawcy laptopów (CPC)
35 zł za umówienie się na jazdę próbną (CPL)
2 zł za wzięcie udziału w konkursie jednej z sieci spożywczych, poprzez wpisanie adresu email (CPL)
100 zł za sprzedaż pożyczki u znanego pożyczkodawcy online (CPS)
4,50 zł za podanie adresu e-mail osoby zainteresowanej ofertą telewizji kablowej lub 125,00 PLN za sprzedaż oferty tej sieci użytkownikowi (CPL+CPS)

To są autentyczne stawki per jedna akcja. A jak to się ma długoterminowo? Tj. ile wydawca może zarobić w miesiąc? Prześledźmy to na poniższym przykładzie.

CASE STUDY: Przykładowa miesięczna estymacja na podstawie 4 kampanii przeprowadzonych w jednym miesiącu u jednego wydawcy sieci NetSales.

Wydawca: strona oferująca udział w konkursach.

  • Miesięczna liczba unikalnych użytkowników (UU): 170 000
  • Liczba odsłon miesięcznie (PV – page views): 600 000.

Portal w ciągu miesiąca brał udział w trzech różnych kampaniach:

  • Konkurs sieci spożywczej – za wypełnienie formularza kontaktowego wydawca otrzymywał 3 zł (1254 leadów).
  • Konkurs producenta kawy – za wypełnienie formularza kontaktowego wydawca otrzymywał 5 zł (385 leadów).
  • Konkurs marki odzieżowej – za wypełnienie formularza kontaktowego wydawca otrzymywał 2 zł (729 leadów).
  • Konkurs producenta napojów – za wypełnienie formularza kontaktowego wydawca otrzymywał 3 zł (258 leadów).
  • Rachunek jest prosty: w ciągu miesiąca właściciel portalu zarobił tylko na 4 kampaniach konkursowych 7919 zł.

Tyle liczby. A jak to optymalizować? Jak zapewnić sobie realne zarobki i o czym warto pamiętać? Najważniejsze wskazówki można zamknąć w 6 wskazówkach.

1) Dbaj o jakość kampanii

Kampania musi pasować do tematu Twojej strony i sposobu jej promocji. Postaw się w roli czytelnika i odpowiedz na pytanie, czego poszukiwałbyś na danej stronie, jakie mogą być Twoje zainteresowania. Pamiętaj o dobrym reaserchu. Nawet najlepiej dopasowany tematycznie program może przynieść niewielki dochód, jeżeli nie ma na niego popytu. Unikaj też tzw. ślepoty bannerowej, zbyt duża ilość reklam na Twojej stronie może spowodować, że użytkownicy przestaną się nimi interesować.

2) Mierz i analizuj wyniki

Testowanie kampanii oraz różnych linii kreacji jest bardzo dobrym sposobem optymalizacji dochodu. Zmiana miejsca wyświetlania reklamy może dramatycznie przełożyć się na Twoje wyniki. Pytaj o najlepsze rozwiązania opiekunów kampanii. Mierz i analizuj wyniki, używając np. Google Analytics.

3) Wykorzystaj swój potencjał

Nie ograniczaj się do jednego źródła ruchu. Jeśli prowadzisz poczytnego bloga, możesz z powodzeniem wykorzystywać swoją newsletterową listę mailingową i zarabiać na jej wysyłce. Wspieraj działania na stronie wpisem na Twitterze czy Facebooku. Korzystaj z równych metod sprzedaży swojego miejsca reklamowego, jak chociażby platformy RTB, które pozwalają na wystawianie swojej powierzchni reklamowej na aukcję odbywającą się w czasie rzeczywistym.

4) Negocjuj warunki

Jeżeli ruch, który dostarczasz jest bardzo jakościowy, a dodatkowo dostarczasz dla Klienta duże volumeny, negocjuj stawki. Sieci afiliacyjne są często otwarte na propozycje nowych, mniej standardowych rozwiązań. Jeśli uważasz, że masz dobry pomysł, koniecznie poinformuj o tym swoją sieć afiliacyjną czy klienta.

5) Pieniądze to nie wszystko

Współpracując z siecią, poza ważnym kryterium rentowności zwracaj uwagę na takie warunki współpracy jak: wsparcie merytoryczne i techniczne, jasne reguły współpracy oraz sprawny system płatności.

6) Na efekty trzeba poczekać...

...ale warto. Zarabianie w Internecie coraz częściej jest traktowane jako alternatywa dla etatu. Wraz z doświadczeniem i umiejętnościami możesz poświęcać temu mniej czasu, a w końcu dojść do momentu kiedy stanie się to pasywną formą zarabiania.